понедељак, 28. јул 2014.

Kako fotografisati munje

Da budemo u trendu sa meteorološkim prilikama, evo pravog trenutka da se isprobate u fotografisanju munja. 
Koristite stabilnu površinu - stativ je idealno rešenje ali i svaka druga čvrsta površina može da bude sasvim uredu. 
Velika dužina okidanjaU zavisnosti od vašeg fotoaparata podesite brzinu okidanja na najdužu moguću. Opcija Bulb može biti korisna ukoliko je vaš aparat poseduje.
Otvor blende - otvor blende postavite prilično široko na naprimer f/5.6. Isprobajte ražličita podešavanja blende da bi dobili što bolju fotografiju.
ISO - ISO podešavanja ostavite na nižim vrednostima 100 je sasvim uredu.




Fokus - ako vaš aparat daje mogućnost postavite fokus na manuelni pošto fotografišete noću pa umesto da vaš aparat juri objekat na kome će izoštriti manuelno podesite fokus na nebo i fotografišite.
Uključite zanimljive elemente u vaš kadar. Ti elementi će biti vidljivi kao siluete. Malo strplenja, malo prakse i dobićete sjajne fotografije.

четвртак, 24. јул 2014.

Korišćenje naočara za sunce kao filtera na kompakt digitalnim fotoaparatima

Često kada nešto fotografišemo želimo da dobijemo toplije ili hladnije tonove na našim fotografijama ali na našem kompaktnom aparatu nemamo mogućnost da postavimo filter. Da bi postigli efekat filtera na našem fotoaparatu možemo da se poslužimo naočarima za sunce.
Stavimo naočare što bliže aparatu ispred sočiva. U zavisnosti od boje stakla dobićemo topliji ili hladniji filter na slici. Ovo ne uspeva uvek sjajno ali je idealno za one koji koriste kompaktne aparate a žele da eksperimentišu. Ako fotografija ne izgleda sjajno a vaš aparat vam daje mogućnost da kompenzujete ekspoziciju pomerite je malo u minus, npr -0,5 ili -1 i dobićete bolji efekat. Možemo da dobijemo jako zanimljive tonove na našim fotografijama.


уторак, 15. јул 2014.

Kako fotografisati portret



Portret režim

Digitalni aparati imaju malo točkić na vrhu sa puno malih ikona na njemu ili opciju podešavanja aparata u meniju gde postoji ikona glave. Ova ikona je simbol za portret režimu i ako niste sigurni kako dapodesite aparat dobro je da se prebacite na ovaj režim, jer će namestiti podešavanja umesto vas. Portret režim bira veliki otvor blende (mali 'f' broj) koji će dubinu polja učiniti manjom.


 Aperture Priority režim


Ako se osećate malo više avanturistički prebacite točkić na "A" koja za prioritet ima otvor blende. Ovaj režim vam omogućava da odaberete otvor blende (veličinu otvora u vašem objektivu) i ostavlja aparatu da izabere sve ostale postavke. Ovaj polu-automatski mod je odličan način da se kontroliše dubina polja. Za plitku dubinu polja jasan objekat u prvom planu i mutnu pozadinu treba izabrati veliki otvor blende (manji broj veći otvor blende). Napravite nekoliko snimaka sa različitim otvorima blende i vidite kako to utiče na pozadinu vaših fotografija - ovo je najbolji način da naučite kako da dobijete kreativnu kontrolu na svojim fotografijama.

Zoom objektivi


Na primer ako imate objektiv 18-55mm on će imati maksimalni otvor blende od F3.5 na 18mm i maksimalni otvor blende od F5.6 na 55mm. Ako fotografišemo na 18mm imamo veoma širok ugao za portret što znači da morate prići bliže svom subjektu a to može da naruši crte lica što i nije baš poželjno. Umesto toga fotografisanje sa 55mm je bolja opcija. To znači da možete stajati dalje što je za onoga koga fotografišete opuštenije a pozadina je još dalje od fotoaparata. Tako ćete uvek dobiti lepe mutne pozadine

петак, 4. јул 2014.

Smanjenje intenziteta / delimično otklanjanje kolora sa fotografije - Photoshop tehnike




Da bi dobili crno-belu fotografiju imamo više opcija u Photoshop-u. Takođe imamo i više opcija da sam kolor ublažimo i učinimo manje intezivnim. Ovo je jedan od načina da fotografija ima manji intezitet kolora.

U Photoshop-u kada otvorimo fotografiju idemo na Layer > New Adjustment Layer > Gradient Map i izaberemo crno-beli gradient.

Idemo na masku koji smo dobili na Adjustment Layer-u i idemo na opciju Image > Apply Image. 

U opcijama za maske izaberemo opciju da je invertna.
Podešavanje samog izgleda kolora / intenzitet boje / podešavamo na samom Gradient Map-u

четвртак, 3. јул 2014.

Zoom Blur filter u Photoshop-u

Tehnika je slična prethodno spomenutom motion blur efektu. Sam izbor efekta zavisi od same fotografije.
Originalna fotografija
U photoshop-u dupliramo Layer
Na kopiranom layer-u damo efekat Filter/Blur/Radial Blur
Podesimo Blur Method na Zoom
Krajnji rezultat

Kako da napravite Motion Blur efekat u Photoshop-u

Da bi napravili  Motion Blur efekat ja ću koristiti fotografiju drveća, vi možete koristiti vašu fotografiju s tim što podešavanja prilagodite svojoj fotografiji.
Na početku ću duplirati fotografiju u novi sloj/layer.
Taj novi sloj ću isključiti da bih na njemu kasnije radila.
Počinjemo od donjeg sloja.
1 . Izaberite Filter > Blur > Motion Blur

2. Podesite smer zamućenja koja će odgovarati vašoj fotografiji i količinu zamućenja kako vam se dopada.
Za moju fotografiju sam ugao stavila vertikalno i maksimalno za distance.
















3. Ponovo uključimo da vidimo gornji sloj.











4. Dodajte sloju masku i sklonite delove koje ne želite da vidite na gornjoj fotografiji.

dodata maska
zamaskirani deo

Ovo je konačna verzija: