петак, 15. август 2014.

Šta fotografisati kada je vreme loše

Kada su vremenski uslovi neodgovarajući možemo izabrati različite stvari koje možemo fotografisati.
Ako je vreme tmurno uvek možemo da odemo do pijace i fotografišemo. Pijaca je izvor najzanimljivijih stvari bilo da se radi o voću, povrću, samim prodavcima ili o delu gde se prodaju stare i nošene stvari. Bez obzira na sivo vreme ti zanimljivi detalji učiniće naše fotografije interesantnim.



Ako ne želite da napuštate svoj dom i u njemu sigurno postoje gomile stvari koje mogu izgledati fenomenalno na vašim fotografijama.



Mi msmo vam ponidili neke fotografije da vas inspirišu sad vi probajte!

Kako fotografisati kap vode


Sve što vam treba da fotografišete kap vode je česma koja kaplje :), posuda u koju kaplje, stativ i naravno fotoaparat!
Postavimo posudu u sudoperu ili lavabo, u pozadinu stavimo beli ili neke druge boje papir (nije baš idealno da se vide pločice ali probajte različite postavke pa kako vam se svidi). Posudu napunimo do vrha, i pustimo česmu da kaplje, ako vam je česma uredu probajte da na neku šipku ili neki drugi držač prikačite kecu sa vodom kojoj napravite malu rupu tako da voda ne curi već kaplje.
Stavite aparat na stativ, prebacimo na manuelna podešavanja, ako vaš aparat ima Bulb opciju prebacimo na nju, ako ne stavimo najveću brzinu okidanja. Blic obavezno mora da bude aktivan a prostorija tamna. Zumirajte, ako imate problema sa izoštravanjem prebacite na manuelno. Moja blenda je bila f5.6 ISO200. Kao i sve u fotografiji mola malo strpljenja da bi dobili onaj pravi trnutak! Probajte!

понедељак, 4. август 2014.

Kako dobiti oštre fotografije

fotografije: Marko Mihajlović

Držite kameru čvrsto

Mnoga zamućenja na fotografijama koje vidim su rezultat podrhtavanja fotoaparata (pomeranje fotoaparata u tom deliću sekunde kada je vaš zatvarač otvoren). Da se kamera ne bi pomerala - koristite obe ruke, držite kameru blizu tela, oslonite se na zid, drvo ili neki drugi čvrsti objekat.

Stativi

Koristite stativ kad god ste u mogućnosti.

Brzina zatvarača

Veća brzina zatvarača - manje uticaja koje ima podrhtavanje fotoaparata. Kao rezultat toga smanjuju nećete dobiti zamućenja ni od podrhtavanja kamere ni od objekata koji se kreću. 
Odaberite brzinu zatvarača koji je veći od žižne daljine objektiva.
Dakle :
ako 
fotografišete sa objektivom od 50mm ne sporije od 1/60th sekundeako fotografišete sa objektivom od 100mm 1/125th sekunde ili brže

ako fotografišete sa objektivom od 200mm 1/250th sekunde ili brže
Imajte na umu da što je vaša brzina zatvarača veća morate to da nadoknadite otvorom blende.



Blende

Blenda utiče na dubinu polja (zonu koja je u fokusu) u vašim fotografijama. Smanjeni otvor (veći broj - recimo do f/20) će povećati dubinu polja, što znači da će zona koja je u fokusu uključuju i bliske i udaljene objekte. Povećani otvor (na primer f / 4) i prednji i zadnji plan vaših slika će biti više van fokusa, a vi ćete morati da precizno fokusirate svoju kameru na ono što fotografišete. Imajte na umu da - manji otvor duža brzina zatvarača - uzrokuje da pokretni subjekti nisu oštri.


ISO

Treći element trougla ekspozicije je ISO koji ima direktan uticaj na količinu šuma na vašim fotografijama. Veći ISO omogućava da koristite veće brzine zatvarača i manji otvor blende, ali ćete dobiti povećan šum na fotografijama. U zavisnosti od vašeg fotoaparata ISO od 400 možda čak i do 800 će vam omogućiti snimke bez previše šuma.


Stabilizacija slike

Mnogi fotoaparati i objektivi danas imaju stabilizatore za pokrete, oni neće potpuno eliminisati podrhtavanje kamere ali će ga umanjiti. 


Fokus

Najvažnije je ono na šta fokusiramo. Većina koristi 'Auto' fokusiranje na fotoaparatima ali da li će fotoaparat fokusirati uvek na ono što želimo. Ako vaš aparat neće da fokusira na ono što vi želite prebacite se na ručno fokusiranje. Ovo je naročito važno ako snimate sa velikim otvorom blende (mala dubina polja).

Čista oprema

Držite vašu opremu čistom pošto i najmanja fleka na vašim sočivima može imati uticaja na izgled vaše fotografije.



недеља, 3. август 2014.

White Balance (WB) / Balans bele boje

White Balance (WB) / balans bele boje je jedan od najvažnijih podešavanja fotoaparata jer izuzetno utiče na to kako boje izgledaju na vašim fotografijama. Koristi se da podesite koji tip osvetljenja želite za vašu fotografiju, ili kakvi su svetlosni uslovi scene koju snimate. Glavni razlog što ga moramo podešavati bez obzira na ono što vidimo je zato što naše oči toliko dobri filtriraju svetlost da nama  sve izgleda "normalno" pod skoro svakim osvetljenjem. Mi ne vidimo plavu ili žutu sunčevu svetlost već vidimo samo belu svetlost.
Gde da pronađete podešavanje balansa bele kamere
Nije na svim aparatima podešavanje WB na istom mestu. Neki imaju malo dugme na telu fotoaparata sa "WB" oznakom ispod njega, dok drugi aparati ovu opciju imaju u meniju kamere. Ako ne možete da pronađete gde su podešavanja za WB pogledajte u priručniku za vaš model fotoaparata. Ako imate problema da mu pristupite proverite da li ste na "Manual" podešavanjima ili u nekom od drugih modova gde vam je omogućen pristup WB. U zavisnosti od vašeg fotoaparata pojedini režimi će zaključati u meniju WB.


Šta ikone za podešavanje WB predstavljaju
Da bi vam olakšali proizvođači kamera su došli do nekih standardnim ikona koje predstavljaju najčešća osvetljenja.
Automatski balans bele boje (AWB) - kamera će analizirati svetlo u sceni koju fotografišete i izaberiti najbolju opciju po njenoj proceni. 
Daylight - za fotografisanje po svetlom sunčanom danu,bez oblaka, sa plavim nebom i fotografišete na direktnoj sunčevoj svetlosti.
Shade - za fotografisanje u hladu, bez direktnog sunca i nebo je plavo. 
Cloudy - za fotografisanje kada je nebo belo sa oblacima.
Tungsten - za fotografisanje pod normalnim sijalicama.
Fluorescent - za fotografisanje pod neonskim svetlom unutra.
Flashza fotografisanje u hladu, bez direktnog sunca, i nebo je plavo.