понедељак, 22. септембар 2014.

Fotografije van fokusa

ProJekatB  Oštre - jasne fotografije su ono što većina nas očekuje, međutim zamućene fotografije nekada mogu da budu sjajne.
Kada želimo namerno da dobijemo zamućenu fotografiju imamo izbor da ili fokusiramo na nebitan objekat koji se nalazi u kadru i tako zamutimo glavni objekat ili da koristimo manuelno podešavanje oštrine. Kod druge opcije morate malo više da eksperimentišete pošto ako slika bude puno van fokusa neće biti jasno šta smo takvom fotografijom želeli da postignemo.
Evo par fotografija koje vas mogu inspiriati.








недеља, 21. септембар 2014.

Kako da izbegnete da vam blic pokvari fotografiju

ProJekatB digitalna fotografija radionice Blic treba koristiti kao sekundarni izvor svetlosti . U skoro svakoj situaciji koju želete da fotografišete postojaće neko ambijentalno svetlo. Ovo svetlo je važno jer ono što pokušavate da snimite je prirodno svetlo scene. Vaš blic treba da bude dodatak postojećem svetlu a ne primarni način osvetljavanja scene. Ako koristite blic kao primarni izvor svetlosti fotografija će izgledati veštački.


Pomerite se unazad

Jedan od najjednostavnijih načina da se smanji uticaj svetlosti blica je da se napravi malo veće rastojanje između vas i vašeg objekta.







Ublažite svetlo blica


Ako vaš digitalni fotoaparat ne dozvoljava vam da imate kontrolu nad jačinom svetla probajte da sami ublažite svetlo koje blic baca.
Jedan od najefikasnijih načina da se to uradi je da pronađete neku polu providan materijal i da ga postavite preko blica. Neko koristi beli toaletni papir, poluprovidne trake selotejpa parčiće plastike... Samo zapamtite da će boja materijala koji koristite uticati na boju svetlosti koja izlazi iz blica (a samim tim i na boju na sceni) - tako da belo će dati više prirodne svetlosti od crvene ili plave!





 Preusmeri svetlo

Aparatima koji nemaju opciju za preusmeravanje blica, tj. blic nije dodat na kameru, imamo opciju da nešto neprozirno postavimo ispred blica i svetlos usmerimo u drugom pravcu.

Night Mode

Prebacite mod kamere na noćni režim snimanja. Ovu opciju imaju skoro svi digitalni aparati. Ona koristi slow sync blic. U ovom modu je brzina okidanja manja, blic radi, a aparat ima vremena da upije deo ambijetalnog svetla. Snimci u ovom režimu ne daju baš oštre slike ali mogu se dobiti zanimljivi rezultati.

Smanjite jačinu blica

Neki aparati imaju opciju da smanje jačinu blicu, ukoliko niste sigurni da li vaš aparat poseduje ovu opciju proverite u uputstvu. Ako imate ovu opciju trebaće vam malo eksperimentisanja da namestite prava podešavanja, ali ova opcija može da vam pomogne da dobijete fotografije prirodnog izgleda.

Povećajte ISO - veća ISO osetljivost traži manje svetla, imajte na umu da sa povećanjem ISO dobijate više šuma na slici.
Povećajte otvor blende - veći otvor blende (manji f broj) znači da aparat ima mogućnost da upije više svetla. Kada povećavate otvor blende imajte na umu da smanjujete dubinu polja snimanja.
Brzina okidanja - kada smanjite brzinu okidanja aparat upija više svetlosti no imajte na umu da svaki pokret koji se dešava će biti zamućen.

среда, 17. септембар 2014.

Kako blurovati sliku u Illustrator-u sa Mesh alatkom

Izaberemo File/Place i postavimo fotografiju u Illustrator.


Idemo na Object/Create Gradient Mesh. U panelu koji se otvori izaberemo broj horizontalnih i vertikalnih kolona. Broj kolona definišemo zbog podešavanja koja kasnije želimo da vršimo na slici. Veći broj kolona - veća mogućnost manipulacije.



Potom možemo da u opciji Appearance promenimo sa Flat na opciju To Center gde dobijamo bele površine koje se utapaju sa slikom iz centra. Sa opcijom Highlight možemo podešavati intenzitet bele boje.


Možemo da izaberemo i opciju To Edge gde se bele površine javljaju ka ivicama.


Kada smo podesili vrednosti pritisnemo OK. Sa belom strelicom za selekciju tačaka izaberemo tačku kojom želimo da manipulišemo.





Možemo pomerati tačku da bi se delovi kolora drugačile razlivali.


Ili dok nam je tačka selektovana možemo uzeti pipetu iz alata (Eyedropper Tool) i kliknuti na boju sa slike koju želimo da se dodeli toj tački.



Fotografija je pretvorena u vektor.

Kako napraviti dugačke senke u Illustrator-u

Nacrtamo objekat na pozadini kome želimo da dodamo senku i kopiramo ga sa Ctrl+C.

Ptom dupliramo nacrtani objekat držeći pritisnut Alt i pomerajući kopirani objekat u pravcu u kome želimo da nam ide senka..

Promenimo im boju u crnu.


Kopiranom objektu damo transparenciju 0 i povežemo ih Blend alatkom. Dvoklikom na Blend alatku možemo podesiti broj koraka ukoliko nam senka nije dovoljno glatka.



Sadd sa Ctrl+F ubacimo objekato kojie smo kopirali na početku.


Potom kopiramo pozadinu ispod objekta Ctrl+C i ubacimo odozgo Ctrl+F. Dok je ona selektovana selektujemo i objekat koji smo napravili kao senku i napravimo Clipping Mask (desni klik mišem pa izaberemo opciju Make Clipping Mask). Sada još možemo dodatno smanjiti transparenciju senki kao i promeniti kolorni mod za lepši izgled senke.





понедељак, 15. септембар 2014.

Kako preminiti boju očima u Photoshop-u


Selektujemo zenice.


Potom idemo na Select/Modify/Feather Selection da bi umekšali ivice tj. dobili blaži prelaz.


Potom iz Adjustment Layers izaberemo opciju Black & White i u opcijama za Preset izaberemo Green Filter.


Potom iz Adjustment Layers izaberemo opciju Solid Color i izaberemo boju za oči. Ovaj sloj podesimo kao masku na predhodni.


Kolorni mod za sloj promenimo na Color. 

недеља, 14. септембар 2014.

Kako selektovati kožu

Skin Aware tehnologija je funkcija u Photoshop CS6 koji će vam omogućiti brzo da izaberete tonove kože na fotografiji.
Iz padajućih menija izaberemo Select / Color Rangr opciju.


U meniju koji nam se otvorio iz opcije Select izaberemo Skin Tones.


Bela boja pokazuje šta nam je selektovano. Da bi poboljšali selekciju možemo podešavati Fuzziness i možemo aktivirati opciju Detect Faces.




понедељак, 8. септембар 2014.

Podešavanje perspektive u Photoshop-u - filter Lens Correction



Najjednostavniji način da se popravi distorzija je upotreba filtera Lens Correction. Da biste počeli idite na Filter>Lens Correction.


U dijalogu Lens Correction vidimo izgled slike pre nego što se primenimo bilo kakvu korekciju. Direktno ispod slike su važne informacije o marki i modelu fotoaparata koji ste koristili, kao i vrsta model objektiva.

Ova informacija može da koristi da bi učitali profil aparata da ispravili distorzije. Primetićete dve opcije: Preview i Show Grid. One omogućavaju da podesite boju mreže da bismo je videti. Možete ostaviti veličinu na 64.

Na desnoj tabli postoje dve kartice: Auto Correction i Custom. Na vrhu primetićete da odeljak Correction - Geometric Distortion omogućen, ali da je cela sekcija siva.

Direktno ispod toga polje Auto Scale Image je omogućena, kao i opcija Transparency pored Edge. Ispod toga ćete videti kutijicu pored Search Criteria. Kada kliknete na kutiji imate izbor Match Image Sensor Size ili Prefer RAW Profiles. Ispod toga je podešavanje gde možete izabrali model kamere i objektiva. Ako vaš model nije naveden imate dve opcije: da pretražujete profile  ili da kliknete na Search online dugme na dnu.

Tu je još jedna opcija,Custom tab  gde možete ručno da uklonite izobličenja i perspektive greške.


Kao što vidite postoji mnogo opcija, mi ćemo koristiti samo nekoliko njih, i to Remove Distortion i Transform controls.

Da biste započeli koristite Settings>Default Correction. Sada je bitna mreža koju imamo na slici da bi ispravili distorziju. Ona će nam pomoći da odredimo kada je uklonjena distorzija. Nakon toga možete da ispravite perspektivu zgrade. Verovatno ćete morati da idete napred i nazad između podešavanja jer kada ispravite perspektivu to će takođe uticati na distorzije.


Evo podešavanja u dijalogu. Kao što možete videti to je brz i jednostavan način da se ispravi distorzija i perspektiva.


недеља, 7. септембар 2014.

Sjajan bokeh efekat u Photoshop-u u 9 koraka

Proces je veoma jednostavan uz pomoć alatke Brush Tool u Photoshop-u.

Korak 1

Napravite novi dokument u Photoshop-u dimenzija 1920 x 1200 piksela. Popunite pozadinu sloja sa vrlo tamno sivom bojom - ne crna. Ako ga popunite sa crnom efekat neće raditi.

Korak 2


Izaberite Ellipse Tool i napravite krug. Koristite crnu za boju i idite na Layer>Layer Style>Blending Options. Promenite Fill Opacity na 50 %. Posle tog izaberite Stroke. Koristite 10 piksela za veličinu, unutra za poziciju i crnom za boju.

Korak 3


Izaberite elipsu i idite na Edit>Define Brush. Nazovite četkicu i sada imamo novu četkicu.
 

Korak 4

Idite na Window>Brushes. Prva stvar koju treba uraditi je da izaberete našu novu četkicu. Veličina nije bitna zato što će se menjati prilikom rada. Razmak je veoma važan. Promenite vrednost na 100%. Nakon toga podesite Shape Dynamics, onda Scattering i Other dynamics. Za vrednosti koristite sliku ispod .


Korak 5

Pre nego što počnemo pravljenje našeg efekta napravimo novi sloj i obojimo ga šarenim gradientom. Moje podešavanje za gradijent je sledeće: Blend Mode je Overlay, Opacity je 100%, Style je Linear, a ugao je 45º. Boje koje sam koristila su: Žuta ( # 00085 ), Cian ( # 1bdaeb ), Purple ( # 9b3b81 ), Orange ( # d27e34 ).




Korak 6


Napravite novu fasciklu u našoj Layer paleti. Preimenujte folder u Bokehs i promenite Blend Mode u Color Dodge. Zatim napravite novi sloj, izaberite belu za boju i izaberite Brush Tool. Sada samo nacrtajte elipse našom četkom. Za ovaj prvi sloj koriste veliku veličinu četkice 500-600pk.

Korak 7


Idite na Filter>Blur>Gaussian Blur. Za ovaj prvi sloj koriste 20 piksela za radijus.


Korak 8


Napravite još jedan sloj i iscrtajte četkicom koju smo napravili. Ovaj put koristite manju veličinu četkice. Posle toga idite na Filter>Blur>Gaussian Blur. Koristite 4 piksela za radijus.


Korak 9


Napravite još jedan sloj i ponovite prethodni korak ali ovoga puta koristite mnogo manji četkicu. Primenite Gaussian Blur na ovaj sloj ali koristite samo 1 piksel za radijus.