субота, 15. новембар 2014.

Stvari koje trebate da znate o Photoshop četkicama

Četke se često koriste u sređivanju fotografija za uklanjanja fleka, sređivanje teksture, za rad na maskama. Evo nekih važnih karakteristika četkica.


Podesite veličinu, transparenciju i tvrdoću sa tastature

Kada je izabrana četkica možete podešavati njihovu veličinu, bez potrebe za otvaranjem palete četkica pritiskanjem [ ili ] tastera na tastaturi,  možete promeniti transparenciju ukucavanjem broja - npr, br. 5 da podesite transparenciju na 50 %, br. 1 za 10% i 0 za 100 %.Da biste podesili tvrdoću četkice držite taster Shift dok pritiskate [ ili ] taster na tastaturi. Svaki pritisak povećava ili smanjuje tvrdoću za po 25% u opsegu 0% -100 %. 

Sačuvajte podešavanja za četkicu

Kada ste podesili četkicu možete je sačuvati da bi je ponovo koristili. Da biste to uradili sa palete Brush Preset u gornjem levom uglu ekrana kliknite na Create New Tool  dugme i unesite ime. Kliknite na OK.



Ako umesto veličine i izgleda vidimo krstić

Sa vašim Photoshop-om je sve uredu - uključili ste Caps Lock - ponovnim pritiskom na Caps Lock ponovo ćete videti četkicu.

Iscrtavanje prave linije

Ako želite da četkicom povučete pravu liniju kliknite na početno mesto, držite pritisnut Shift i potom pritisnite na krajnje mesto. Između ove dve tačke dobićete pravu liniju.

Dobijanje palete za četkice

Kada koristimo bilo koju alat koji radi po principu četkica (Brush, Dodge, Burn, Eraser...) da bi promenili četkicu jednostavno kliknemo na desni taster miše i pojaviće nam se paleta sa koje možemo da izaberemo četkicu sa kojom želimo da radimo.

Ovo su neka od osnovnih podešavanja za četkice, za više naprednih podešavanja i rada sa četkicama dođite kod nas na radionicu Photoshop-a u ProJekatB www.projekatb.com

slike preuzete sa digital-photography-school








субота, 8. новембар 2014.

Korisni načini za rad sa slikama u InDesign-u

http://www.projekatb.com/indesign.html
Kada postavljate slike u InDesign, a fajl je snimljen kao psd, koristite opciju show import options da bi mogli da izaberete koji sloj iz psd fajla želite da se vidi.


 Druga prednost korišćenja psd fajla u InDesign-u je ta što vam omogućava korišćenje alfa kanala ili putanja koje ste u Photoshop-u napravili.


Ako radite sa crno-belim fotografijama imate mogućnost da samoj fotografiji date određeni ton u InDesign-u. Slika mora da bude snimljena kao greyscale fajl. Sliku selektujemo sa Direct Selection alatkom i izaberemo boju.


Možete da ubacite jednu sliku u više ramova ako prvo ramove u kojima želite da vam se slika prikažete povežete pomoću opcije  Objects>Paths>Make Compound Paths. Potom izaberemo sliku koju želimo da postavimo.


 




четвртак, 6. новембар 2014.

5 jednostavnih koraka za početnike koji sređuju fotografije u Photoshopu

http://www.projekatb.com/photoshop.html
Ako ste početnik u Photoshopu-u evo nekih koraka koja vam mogu pomoći pri doterivanju vaših fotografija.
1. naučite skraćenice na tastaturi. Ovo će vam znatno olakšati i ubrzati rad. Sraćenice možete naći kada kliknete na padajući meni Edit / Keyboard Shortcuts.


2. Kada budete sređivali kolor koristićete opciju Vibrance. Ova opcija kada je izaberemo nudi dve mogućnosti Vibrance i Saturation. Vibrance pojačava zasićenost manje zasićenih boja, dok Saturation povećava zasićenost svih boja. 
3. Ako želimo vinjetu na fotografiji idemo na filter Lens Correction, a zatim izabrati Custom na desnoj strani. Treći deo je za dodavanje vinjete. Pomerite Amount ulevo da potamni, a Midpoint je da podesite veličinu kruga. 

4. Dodavanje oštrine fotografijama je moguće preko filtera High Pass
- Duplirate odabrani sloj sa prečicom na tastaturi Ctrl + J / - Otvorite High Pass Filter : Filter > Other > High Pass i primenimo na gornji sloj / - Unesite odgovarajuću vrednost i kliknite na OK / - Promenite kolorni mod sloja sa Normal na Overlay / - Podesite providnost tog sloja kako vam se dopada

5. Upoznaj Photoshop Filter Gallery. Ovde možete naći filtere koji će vam dati specijalne efekte na vašim fotografijama, a imate i mogućnost kombinovanja više filtera.


slike preuzete sa http://digital-photography-school.com/

уторак, 4. новембар 2014.

Gumica za brisanje pozadine u Photoshop-u



Photoshop Background Eraser Tool nema veze sa samim nazivom. Ova alatka ne briše pozadinu pošto Photoshop ne ume sam da definiše šta je pozadina već funkcioniše tako što boju koju izaberamo briše a ostaloe ostavlja netaknute. 

Možete podesiti veličinu gumice kao i samu tvrdoću ivica dodavanjem taster Shift. U principu, bolje je da koristite oštre ivice jer meke ivice mogu ostaviti deo pozadine.



U gornjem panelu za podešavanje alatke imamo opciju prvo za promenu veličine i tvrdoće ivica gumice, potom pipetu koja nam daje opcije:


 Continuous - što znači da dok povlačimo mišem gumica stalno skuplja uzorke boje te ako sa plave pređemo na zelenu pozadinu ona će nastaviti da briše (ova opcija je dobra kada imate šarenu pozadinu sa sličnim tonovima)








 Once - bira jednu boju i ne briše druge boje

Background Swatch - nam omogućava da ukoliko nismo u mogućnosti da lepo brišemo izaberemo pipeticom uzorak boje i potom brišemo gumicom (korišćenje pipete za uzorkovanje boje koju želimo da brišemo je dostupna kod sve tri opcije). Takođe ako nismo zadovoljni brisanjem gumice možemo da podesimo toleranciju u gornjem panelu.

Limits nam je takođe bitno podešavanje kod ove gumice. On definiše način na koji gumica brišeContiguous  opcija je ograničena na brisanje boje do ivice sa drugom bojom ali ne daje mogućnost preskakanja drugih boja i brisanje samo one koju želimo, Discontiguous nam daje mogućnost brisanja boje sa preskakanjem piksela u drugim bojama kao npr plave boje u granama drveća.

Ako skidate pozadinu sa slike tako što je u potpunosti brišete ova alatka može biti korisna za vas. Ja ipak verujem da je rad sa maskama mnogo bolji i zgodniji u Photoshopu.