субота, 2. мај 2015.

Koji fotoapart kupiti kada počinješ da se baviš fotografijom

 ProJekatB

Koja je najbolja kamera i objektiv možete kupiti kad počinjete?

Nikon, Canon.....
Fotograf je otišao na večeru na koju je bio pozvan. Kada je ušao domaćin je rekao: "Volim tvoje fotografije, one su sjajne! Mora da imaš fantastičan aparat". Fotograf nije odgovorio ništa. Posle večere je rekao:"To je sjajna večera, mora da imate sjajan šporet"- Sam Haskins.

Samo zato što posedujete savršen i tehnički najmoderniji fotoaparat ne znači da ćete imati sjajne fotografije. Dobar fotograf stvara fotografije koje izazivaju emociju kod ljudi koji je posmatraju. Najbolji prvi fotoaparat je onaj koji možete priuštiti sebi.

Dalje, treba se zapitati gde ćete ga i koliko često koristiti?


Ako planirate fotografisanje stotine fotografija dnevno ili nedeljno trebalo bi da investirate u fotoaparat srednje klase. Zatvarač na jeftinim fotoaparatima obično se pokvari posle oko 100.000 fotografija, tako da malo skuplji fotoaparat može biti dugovečniji.



Koji objektiv?

Šta ćete fotografisati takođe utiče na vaš izbor objektiva. Na primer, ako planirate da fotografišete mnogo portreta onda vam treba dugi fiksni fokalni objektiv ili zom objektiv. Ako ćete fotografisati svadbe, onda vam treba široki i dugi objektivi. Ako ćete fotografisati pejzaže onda vam trebaju široki objektivi. Ako planirate da snimate dosta hranu ili proizvode, razmislite o dodavanju makro objektiva u vaš komplet.

Koji brend treba da kupite?

Sa kamerama nema definitivan odgovor na ovo pitanje. Nikon izgleda kao da ima blagu prednost nad svim drugim SLR brendovima, ali postoje prednosti i mane svakog.



Da li su megapikseli bitni?

Broj megapiksela nije bitan. Bitan je kvalitet megapiksela i veličina senzora. Velika količina megapiksela na malom senzor smanjuje kvalitet fotografije.
Koliki su senzori u različitim fotoaparata na tržištu danas? Senzor kamere telefona je veličine Tic Tac bombone, senzor kompaktnih fotoaparata je veličine M & M bombona, SLR senzor je veličine poštanske marke, a senzor na profesionalnom fotoaparatu je veličine 35mm filmskog okvira.
Koliko megapiksela je dovoljno i šta je najbolja veličina senzora za vas? Pa opet, odgovor se svodi na ono što ćete fotografisati Ako planirate da fotografišete za bilborde ili velike zidne grafike, onda vam treba veći senzor, ako planirate da štampanje srednje fotografije - A4 ili manje i slabiji fotoaparat će dati dobre rezultate. Na kraju, ako uglavnom delite fotografije na mreži, možete koristiti i pametni telefon.

Da li je moj fotoaparat onaj pravi?

Možda volite da je telo vašeg fotoaparata masivno, no uzmite u obzir par sati nošenja istog, da li vam prija ili može da bude lakši? Da li su podešavanja dostupna i dobro se snalazite u istim? Fotoaparat treba da bude produžetak vaše ruke, ako rešite da se bavite fotografijom. Izaberite onaj koji vam je dostupan, jednostavno se snalazite sa njim. Vremenom uvek možete kupiti novu, bolju i skuplju opremu.

Projekatb

среда, 7. јануар 2015.

Saveti za crno-belu fotografiju

Fotografišite u RAW formatu

Ako vaš fotoaparat to omogućava fotografišite u RAW formatu. Ova opcija vam omogućava fenomenalne opcije za postprodukciju, a jedna od njih je i prebacivanje fotografija u crno-bele.


Fotografišite u boji

Ako vaš fotoaparat ne omogućava fotografisanje u RAW formatu fotografišite u boji. Kasnije na računaru konvertujte fotografiju u crno-belu što vam daje više opcija za podešavanje same fotografije.


Fotografišite sa najnižim mogućim ISO podešavanjem

Visok ISO stvara šum na slici koji se pogoršava prilikom prebacivanja fotografija u crno-bele. Ako želite da imate šum na fotografiji možete ga dodati naknadno u postprodukciji što je mnogo jednostavnije nego popraviti šum koji je nastao pri fotografisanju.


Kada da fotografišete

Loše - tmurno vreme je ono na koje se fotografi koji fotografišu kolorne fotografije uvek žale. Ovakvo vreme koriste fotografi za crno-bele fotografije pošto je ovakvo vreme idealno za niskokontrastne fotografije.



Kompozicija

Kada fotografišete crno-belo morate da se vodite oblicima, teksturama, a ne bojama koje vidite dok fotografišete. Posebnu pažnju obratite na senke i svetle delove pošto je to ono što će isticati vašu fotografiju.