субота, 28. јун 2014.

Efekat diorame na fotografijama / Photoshop tehnike


Ova je zanimljivi efekat gde realni prostor uz pomoć Photoshp-a menjamo da bi dobili utisak makete. Moramo prvo da razumemo kako mozak obrađuje slike.

1: Oko - um

Ako dugo gledamo u optičku iluziju naš um će primetiti stvari kojih ustvari nema. Zašto vidimo neke stvari koje nisu stvarno tamo?
Treba da shvatite da niste zapravo doživeli
stvarnost kada pogledate svet već imate prikaz podataka iz vaših senzora (u ovom slučaju oči). Kada ste bili mali, vaš mozak je napisao softver koji je koristi za obradu podataka slike iz vaših očiju. Što više podataka je prikupljeno relniji prikaz stvari imamo i najvažnije za ovaj efekat kako se te stvari pojavljuju u različitim situacijama.

2: Efekti dubine polja na percepciju

Vaš mozak je razvio prilično jednostavan skup pravila koja koristi da odredi šta je ono što gleda u pogledu veličine i položaja. Evo nekih elemenata koji su bitni:
  • Objekti blizu nas su veći od objekata daleko.
  • Objekat koji smo se fokusirali da gledamo je oštriji od onog van fokusa makar taj van fokusa bio bliže oku.
  • Dalje scena je od vas izgleda ravnija i sa manje detalja.
  • Vrlo jasno definisani objekti su ili veoma blizu ili vrlo veliki .
Dubina polja opisuje koliko daleko nešto može biti i ostati u fokusu. Lako možete videti ovaj efekat ako držite ruku ispred svog oka tako da možete videti pored nje. Zatvorite jedno oko, onda se fokusirajte na nešto u sobi i videćete da je vaša ruka postaje mutna, prebacite fokus nazad na ruku i ona će biti jasna, a pozadina zamagljena.
Ono što radimo je da menjamo dubinu polja fokusirajući se na različite stvari a naše oko se prilagođava situaciji.

3: Efekti osvetljenja, boja i detalja o percepciji

Takođe je važno kako prepoznajemo osvetljenje,
boje, detalje na slici. Evo nekih pravila koje mozak koristi kada pravi razlike između realne scene i maketa:
  • Realni objekti su detaljniji od veštački napravljenih modela. Recimo razlika između makete automobila i pravog automobila.
  • Realni objekti se razlikuju u svojoj obojenosti što nije slušaj sa maketama. Kompanije koje proizvode igračke sada sve češće koriste tu nedoslednost u boji ili dodaju oštećenja namodele da bi modeli izgledali realniji.
  • Osvetljenost je različita između realnih objekata i modela. Većinu objekata vidimo napolju pod dnevnom svetlošću dok modele uglavnom posmatramo pod veštačkim svetlom..
Sve su ofo efekti koje naše oko prepoznaje ali mi možemo posmatrača da zbunimo dadajući efekte te posmatrač više nije siguran da li gleda realni prostor ili maketu. Ovo je efekat koji možemo dobiti u Photoshp-u pa ako vas zanima kako pridružite nam se na radionicama koje organizujemo sa trikovima i naprednim tehnikama u Photoshopu.

четвртак, 26. јун 2014.

Šta je brzina zatvarača - Shutter Speed


https://www.facebook.com/Projekatb Brzina zatvarača je količina vremena koje je zatvarač otvoren i prima svetlost u aparat.

Brzina zatvarača se meri u sekundama ili u većini slučajeva delovima sekundi. Veći imenilac veća brzina (1 / 1000 je mnogo brže nego 1 / 30).
U većini slučajeva verovatno ćete koristiti brzine zatvarača od 1/60 ili brže. Razlog za to je ako slikamo sa manjom brzinom zatvarača teško je izbeći podrhtavanje fotoaparata. Podrhtavanje fotoaparata dovodi do zamućenja u fotografijama.

Ako koristite sporu brzinu zatvarača (sve sporije od 1/60), moraćete da ili koristite stativ ili neku vrstu stabilizacije fotoaparata.
Neki fotoaparati imaju mogućnost da fotografišu sa veoma malim brzinama, na primer 1 sekunda, 10 sekundi, 30 sekundi i sl). Ove brzine se koriste kada je svetlo veoma slabo, kada želite specijalne efekate. Neki fotoaparati takođe imaju mogućnost da fotografišu u ‘B’ ili ‘Bulb’ režimu. Bulb režim vam omogućava da zatvarač držite otvoren za sve dok držite pritisnut okidač.
Kada se razmatra brzinu zatvarača uvek treba da se zapitate da li se nešto u vašoj sceni kreće i kako želite da snimite taj pokret. Imate izbor ili zamrzavanje pokreta ili pokret pustiti namernozamućen  (dajući osećaj kretanja). Za zamrzavanje pokreta u slici (fotografija deteta u skoku) ćete izaberati veću brzinu zatvarača, a ako želite da snimite zamućen pokret manju brzinu zatvarača. Brzine koje treba da izaberete zavise od brzine onoga što se kreće i količine zamućenosti koju želite da dobijete.
Zamućeno nije uvek loše. Kada snimate fotografiju vodopada i želite da pokažete koliko brzo teče voda, ili kada snimate automobil i žele da dodate osećaj brzine, ili kada fotografišete svetla i želite da uhvatite sjaj istih. U svim ovim slučajevima duža ekspozicija će biti način da to i dobijete. Međutim, u svim ovim slučajevima potrebno je da koristite stativ ili ćete imati zamućenja od pokreta aparata koja nisu dobra (drugi tip zamućenja).
Fotografije Marko Mihajlović

среда, 25. јун 2014.

InDesign - sjajan program za štampano i digitalno izdavaštvo


http://projekatjb.wix.com/projekatb
InDesign je standard za kreiranje fajlova za štampu kao što su oglasi, knjige, časopisi... Ali to nije program samo za štampane materijale. Sa rastom eReaders-a i tableta InDesign sada omogućava da kreirate interaktivne digitalne proizvode kao što su e-knjige i eMagazini.
Za sve vas koji želite da naučite InDesign i da usavršite svoje znanje u njemu pogledajte šta sve nudi ProJekatB.

http://projekatjb.wix.com/projekatb

U nardnim danima mi ćemo podeliti neke trikove sa vama.

уторак, 24. јун 2014.

Kako fotografisati bez blica u slabo osvetljenim uslovima

Digitalna fotografija je jednostavana kada imate dovoljno svetlosti i uslovi su idealni. Ali, kao što znate, uslovi osvetljenja za fotografiju nisu uvek kao što bi želeli.
Kako dobiti bolje digitalne fotografije u uslovima slabog osvetljenja bez upotrebe blica?  To možemo da uradimo, ali kao i sve u fotografisanju ima prednosti i mane.

Blic je odlično rešenje kada je svetlo slabo. Ugrađeni blic (i blic uopšte) ima efekat osvetljenja subjekata na prednjoj strani pa gubimo samu dubinu fotografije.
Ovo se može izbeći u izvesnoj meri, u zavisnosti od vašeg subjekta i gledajući kako svetlost pada.
Dobar način da se izborite sa ovim problemom je da koristite veći ISO.
U digitalnoj fotografiji veći ISO je i veći šum na slici. No tačkice koje se javljaju na snimku možemo srediti uz pomoć filtera kasnije na računaru.

Veći ISO omogućava vam da se fotografišete u uslovima slabog osvetljenja.
Uzmimo za primer fotografisanje u zatvorenom prostoru, kao što je muzej. Blic nije pogodan u ovoj situaciji, te jednostavno  podesite ISO na veći broj. Ako podesite aparat na "ISO Auto" vaš digitalni fotoaparat će onda otkriti da je viši ISO neophodan. No uvek je sigurnije da probate kako fotografija izgleda pa alternativno podesite ISO sami. Veća osetljivost može vam pružiti mogućnost dobijanja sjajnih fotografija.
Ako  još uvek nije u redu, jer vaš aparat sada podrhtava (pošto fotografišete iz ruke i nemate stativ), možete da pomerite ISO za jedno podešavanje više što će vam omogućiti da izaberete veću brzinu zatvarača.

понедељак, 23. јун 2014.

Saveti za početnike 2

https://www.facebook.com/Projekatb

6.  Uživajte u proces učenja

Najbolji deo fotografije kaohobija je da  nikada  ne prestajete da učite. Inspiracija je svuda oko vas. Pogledajte sve očima fotografa i videćete mogućnosti koje ranije niste primetili.

7.  Eksperimentišite sa podešavanjima vašeg fotoaparata

Pročitajte uputstvo vašeg fotoaparata da odgonetne sve  simbole koji se na aparatu nalaze. Dok istražujete, pokušajte da fotografišete istu stavr sa više podešavanja da biste saznali kakve sve efekte možete da postignete. Kada pregledate svoje fotografije na računaru možete da proverite na properties / details podatke da bi se setili koja podešavanja ste koristili prilikom fotografisanja.

8. Fotografišite redovno

Pokušajte da fotografišete nešto svaki dan. Potrebno je da redovno vežbate, tako da ne zaboravite ono što ste naučili. Odličan način da se motivišete je praveći nedeljne zadatke.

9.  Ne plašite se da eksperimentišete

Ako koristite digitalni fotoaparat, troškovi grešaka ne postoje. Slikajte sve i stalno. Sigurno ćete mnogo naučili tokom rada.

U narednim nastavcima više o fotografisanju u određenim uslovima.

четвртак, 19. јун 2014.

Saveti za početnike u digitalnoj fotografiji

https://www.facebook.com/Projekatb

 

1. Ne kupuj najskuplju opremu odmah

Moguće je dobiti vrlo lepe fotografije sa jeftinom opremom i sasvim običnim aparatom. Vremenom kada se izveštite znaćete da je trenutak za boljom opremom.

2. Razmislite o stativu

Jeftin stativ je dobra investicija pogotovo ako imate nesigurne ruke. Kada fotografišete sa stativom imate dodatnu sigurnost pogotovo ako koristite i tajmer za fotografisanje (upotreba tajmera dodatno smanjuje potrese na aparatu).

 3. Nosite aparat sa sobom uvek

Zanimljive fotografije se obično dešavaju kada to najmanje očekujete. Ako nosite svoju opremu stalno sa sobom možda ćete moći da iskoriste neke od tih neočekivanih mogućnosti. Ako vaš telefon ima kameru, koristite ga da napravite "beleške" scena koje želite da kasnije fotografišete vašim fotoaparatom. 

4. Napravite listu snimaka koje želite da napravite

Nosite fotoaparat sa sobom, beležite u svesku  mesta  na koja želite da se vratite i fotografišete. Mislite o bitnim detaljima, poput osvetljenja, tako da se možete vratiti u određeno vreme.

5. Nemojte prevideti svakodnevne predmete za fotografisanje

Možda nećete videti ništa zanimljivo da fotografiše u vašoj dnevnoj sobi ili dvorištu, ali pokušajte gledajući poznato okruženje svežim očima. Možda uhvatite zanimljiv trik svetlosti, ili pronađete neke neočekivane detalje. Često jednostavan predmet čini najbolju fotografiju.

... sutra nastavak

уторак, 17. јун 2014.

Makro fotografija

Koriščenje makro funkcije fotoaparata će otvoriti čitav novi svet u vašoj fotografiji.
Postoji nekoliko faktora kojih treba da budete svesni da bi dobili dobre makrofotografije. Ovo su samo neki od njih za sve vas koji ste se do sada upoznali sa radom vašeg fotoaparata. Pravilno podešavanje fokusa i blende je ono što vam je neophodno za dobru makrofotografiju uz naravno dobro svetlo.

1. Uključite makro režim

Ova opcija na fotoaparatu obično izgleda kao mali cvet. Ovo podešavanje vam omogućava da približite objektiv kamere bliže onome što fotografišete.

2. Koristite stativ

Stativ je nekad od suštinskog značaja za makro fotografije. On će vam pomoći da aparat stoji čvrsto što je bitno da bi fotografije bile oštre.Naravno može i bez stativa ali onda morate da učvrstite svoj aparat tj. da vam ruke imaju oslonac prilikom fotografisanja.

3. Koristite blic

To nije uvek neophodno ali senke nisu dobre u makrofotografiji. Blic nekada može i da pokvari samu fotografiju pa se na neki način morate snaći da ublažite jačinu samog svetla. Postoji više načina kako da to učinite ako sam aparat nema opciju kojom možete kontrolisati jačinu blica naprimer  paus papirom pokrite blic da bi dobili odgovarajuće svetlo

4. Fokusiranje

Mogućnost da ručno fokusiramo je veliki bonus prilikom snimanja makro fotografija. Pošto imate ograničenu dubljinu polja, morate biti u stanju da odredite šta želite u fokusu. Autofokus će ometati ono što želite da se fokusirate. Vaš aparat ako ste u mogućnosti podesite na ručno izoštravanje i fokusiraju na deo predmeta koji želite da bude oštar.

5. Blende

Mogućnost da podesite blendu ručno je velika prednost, jer to omogućava da kontrolišete dubinu fokusa. Neki aparatinemaju opciju  promenu blende kada izaberete makro mod. Ako možete da promenite otvor blende, verovatno ćete koristiti veliki otvor blende, kako bi pozadina bila zamućena, što je vrlo efikasno za krupne planove.

6. Kompozicija

Ne zaboravite pravila dobrog kompozicije kao što je pravilo trećine. Pravilno postavljena kompozicija je od suštinskog značaja za dobru makro fotografiju.

понедељак, 16. јун 2014.

Modovi na digitalnim aparatima



Automatski režim

Automatski režim sam podešava kameru  -  bira brzinu zatvarača, otvor blende, ISO, balans bele boje, fokus i blicda bi dobili najbolju fotografiju. Na nekim kamerama automatski režim omogućava vam da zaobiđete blic ili podesite opciju za eliminaciju crvenih očiju. Ovaj režim će vam dati dobre rezultate u mnogim uslovima snimanja, međutim potrebno je imati na umu da vi ne definišete vašem fotoaparatu nikakve dodatne informacije već dobijate fotografije kao on želi. Neki od sledećih režima bi bili prikladniji kod snimanja u određenim uslovima.

Portret režim

Kada se prebacite na režim portreta vaš fotoaparat će automatski izabrati veliki otvor blende (mali broj) koji pomaže da vaša pozadina bude van fokusa odnosno ulazi u dubinu polja obezbeđujući da vaš subjekat bude jedina stvar u fokusu pa je stoga u centru pažnje u kadru. Portret režim funkcioniše najbolje kada fotografišete jedu osobu, te ste joj dovoljno blizu, tako da je vaše fotografisanje ograničeno na glavu i ramena. Takođe, ako snimate na suncu trebalo bi da pokrene svoj blic da dodate malo svetla na lice.

Makro režim

Makro režim vam omogućava da slikate blizu objekat. To je odlično za snimanje cveća, insekata i drugih malih predmeta. Različiti digitalni fotoaparati će imati različite makro režime sa različitim mogućnostima, uključujući različito fokusiranje rastojana obično između 2 i 10cm. Kada koristite makro režim primetitićete da je fokusiranje teže na malim udaljenostima. Držite fotoaparat i objekat pri fotografisanju u paraleli ako je moguće ili će se naći mnogo toga van fokusa. Nije dobro da koristite vaš ugrađeni blic kada fotografišete predmete izbliza jer će biti preosvetljeni. Stativ je od neprocenjive vrednosti u makro fotografiji.

Landscape mode

Pejzaž režim je gotovo potpuno suprotno od portret režima u smislu da postavlja mali otvor blende (veliki broj) tj. daje vam veliku dubinu polja. Zato je idealna za snimanje širokih scena, posebno onih sa tačkkana interesa na različitim udaljenostima od kamere. S vremena na vreme vaš fotoaparat može takođe izabrati manju brzinu zatvarača u ovom režimu (da nadoknadi mali otvor blende), tada je najbolje da imate stativ ili neki drugi način da osigurate kameru od pomeranja.

Sport režim

Sport režim je idealan je za fotografisanje pokretnih predmeta, ljude koji se bave sportom, ljubimce, automobile, životinje itd. Sport režimom pokušavate da zamrznete akciju povećanjem brzine zatvarača. Kada fotografišete objekte koji se brzo kreću sa sport režimom povećate svoje šanse za hvatanje objekta u akciji pokušavajući da unapred fokusirate fotoaparat na mestu gde će biti predmet kada želite da ga fotografišete (ovo je stvar prakse).

Noćni režim

Noćni režim je zaista zabavan i omogućava vam da kreirate neke predivne šarene i interesantne snimke. Noćni režim je za snimanje u uslovima slabog osvetljenja. Ako koristite ovaj režim za ozbiljne i dobro izbalansirane fotografije treba da koristite stativ ili će vaša pozadina biti nejasna - ali i bez stativa možemo da dobijemo interesantne fotografije pogotovu ako imamo dosta svetla iza objekata koje slikamo (velike za žurke i plesne podijume sa obojenim svetlima) .