Brzina zatvarača je količina vremena koje je zatvarač otvoren i prima svetlost u aparat.
Brzina zatvarača se meri u sekundama ili u većini slučajeva delovima sekundi. Veći imenilac veća brzina (1 / 1000 je mnogo brže nego 1 / 30).
U većini slučajeva verovatno ćete koristiti brzine zatvarača od 1/60 ili brže. Razlog za to je ako slikamo sa manjom brzinom zatvarača teško je izbeći podrhtavanje fotoaparata. Podrhtavanje fotoaparata dovodi do zamućenja u fotografijama.
Ako koristite sporu brzinu zatvarača (sve sporije od 1/60), moraćete da ili koristite stativ ili neku vrstu stabilizacije fotoaparata.
Neki fotoaparati imaju mogućnost da fotografišu sa veoma malim brzinama, na primer 1 sekunda, 10 sekundi, 30 sekundi i sl). Ove brzine se koriste kada je svetlo veoma slabo, kada želite specijalne efekate. Neki fotoaparati takođe imaju mogućnost da fotografišu u ‘B’ ili ‘Bulb’ režimu. Bulb režim vam omogućava da zatvarač držite otvoren za sve dok držite pritisnut okidač.
Kada se razmatra brzinu zatvarača uvek treba da se zapitate da li se nešto u vašoj sceni kreće i kako želite da snimite taj pokret. Imate izbor ili zamrzavanje pokreta ili pokret pustiti namernozamućen (dajući osećaj kretanja). Za zamrzavanje pokreta u slici (fotografija deteta u skoku) ćete izaberati veću brzinu zatvarača, a ako želite da snimite zamućen pokret manju brzinu zatvarača. Brzine koje treba da izaberete zavise od brzine onoga što se kreće i količine zamućenosti koju želite da dobijete.
Zamućeno nije uvek loše. Kada snimate fotografiju vodopada i želite da pokažete koliko brzo teče voda, ili kada snimate automobil i žele da dodate osećaj brzine, ili kada fotografišete svetla i želite da uhvatite sjaj istih. U svim ovim slučajevima duža ekspozicija će biti način da to i dobijete. Međutim, u svim ovim slučajevima potrebno je da koristite stativ ili ćete imati zamućenja od pokreta aparata koja nisu dobra (drugi tip zamućenja).
Fotografije Marko Mihajlović
Нема коментара:
Постави коментар